Neil Armstorng kimdir

Bugün 28 Mart 2015 | foul Tarafından eklendi. | Yorum Yok

Neil Armstorng Ay’a ilk defa Ayak basan insandır. 5 Ağustos 1930’da ABD’nin Ohio eyaletinin Wapakonata kentinde doğdu. Purdue Üniversitesini bitiren Armstrong, 1949-1952 yıllarında uçak gemilerinde pilot olarak görev yaptı. Kore savaşlarına katılıp, Milli Uzay ve Havacılık Teşkilatına 1955’te girerek deneme pilotu oldu. Feza ile ilgili çalışmalara katılan Neil Amstrong, 1962 yılında Astronot görevi verildi. Apollo 5, 8, 11 projelerinde görev aldı.
Arkadaşları Aldrin Edwin, Collius Mike ile birlikte Apollo-11 içinde 16 Temmuz 1969 Saat 09.32’de Ay yolculuğuna çıktı. Apollo’nun fezaya atılışını Florida’da 55 ülkeden 3493 muhabir ve bir milyona yakın insan takib etti. Apollo-11 kalkışından 102 saat 47 Dakika sonra Ay’a iniş yaptı. Ay’da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başarı ile dünyaya döndü.
Neil Armstrong 1971 yılında Cincinati Üniversitesinde mühendislik bilimleri profesörü olarak ders vermeye başladı.

Ay’a inişten tam 14 yıl sonra Şubat 1983’te Armstrong, bir konferans vermek için Mısır’a gitti. Konferansın sonuna doğru dışarıdan gelen bir sesi duyan Armstrong, büyülenmiş gibi yerinde dura kaldı. Bütün dikkatiyle daha önce işittiğini tahmin ettiği bu sesi dinledi. Duyduğunun ne olduğunu sorduğunda, “Ezan sesi” olduğunu söylediler.

Armstrong ise; “Bu ses, Ay’a ilk ayak bastığımda duyduğum, ürperdiğim sestir. Önceleri kulaklarımın uğuldadığını zannetmiş, fakat bu sesi daha sonra tekrar duyarak titremiştim!” diye cevab verdi. Bazı kaynaklarda kendisinin Müslüman olduğu bildirilmektedir.

Benzer Konular:

Deniz Seki - İyisin Tabi
Deniz Üstünde Fener
Atasözü nedir
Meme Kanseri Riskini Düşüren 10 Yöntem


Etiketler:
  • twitter
  • facebook


sohbet cinsel sohbet