Arizona

Bugün 28 Mart 2015 | foul Tarafından eklendi. | Yorum Yok

Arizona ABD’yi meydana getiren eyaletlerden biri. Ülkenin güney batısında dağlık bir bölgedir. 295.000 km2lik bir alana ve 3 milyonun üzerinde bir nüfusa sahipir. Fiziki coğrafya bakımından iki bölgeye ayrılır:
Üstü düz ve yanları dik tepelerin, volkanik dağ kalıntılarının ve büyük kanyonların bulunduğu Colorado platosu (2000-3500 metre yükseklik) ile çöl düzlüğü üzerinde birbirinden kopuk dağların yükseldiği güneydeki havza ve otlak kesimi. Eyaletin başlıca özelliği kurak ve çölsü görünümüdür.
Başlıca gelir kaynaklarını Bakır, Altın, Gümüş, çinko ve kurşun madenleri ile sulamayla yapılan pamuk, meyve, sebze ve yem bitkileri ziraati meydana getirir.
Şehirleşme oranı % 80’dir. Başşehri Phoenix’tir. Arizona, İspanyol-Meksika uygarlığının izlerini taşıyan eyaletlerdendir. Kızılderililer eyalet topraklarında geniş fakat çorak sahalarda toplanmıştır. Arizona ayrıca dünyada benzerine rastlanmayacak kadar tabiat güzelliklerine sahip bir eyalettir. Büyük (Grand) Kanyon ve Meteor Crater büyük bir turistik cazibeye sahiptir. Başlıca yüksek öğretim kurumları Arizona Üniversitesi ile Arizona Eyalet Üniversitesidir.

Benzer Konular:

Sınavda Dikkat hatalarını azaltacak öneriler
Orman yangınları
Aşıklar şehri
Fetih marşı


Etiketler:
  • twitter
  • facebook


sohbet cinsel sohbet